יום רביעי, 18 בנובמבר 2015

מנפלאות Ghestemמעולם לא הסתרתי את דעתי שלשחקנים מהשורה עדיף שלא להשתמש בקונבנציית Ghestem. קראו למשל את הפוסט: ?Michaels או Ghestem.

כשמדובר במומחים זה סיפור אחר: הם לא יטעו בהכרזת או בהסבר הקונבנציה המסובכת הזו.

שחקנים מהשורה משלמים לרוב על אי ההבנות ב-Ghestem. מסתבר שמאי-הבנה אפשר גם להרוויח.
שותפתי ג'ודי שמיון-דגן, שיחקה בפסטיבל הברידג' הבינלאומי באילת בהצלחה עם סמיר סייאג. הם שיחקו Ghestem, למעט הכרזה ביד הרביעית במצב של Balancing. ביד הבאה, במושב השני של תחרות זוגות Top-Bottom, היא שכחה שביד רביעית הם לא משתמשים בקונבנצית Ghestem.


לאחר שמערב פתח 1 וצפון ומזרח הכריזו Pass, היא הכריזה 3. על פי קונבנציית Ghestem, ההכרזה מתארת חמישיות בשני הצבעים הגבוהים. במקרה זה  ו-.

אבל הם קבעו שביד רביעית לא משחקים את הקונבנציה. כששותפה נשאל מה פשר ההכרזה? הוא אמר שזו הכרזת Preemptive ב-.

כולם הכריזו Pass. ג'ודי נפלה 8 פעמים במצב לא פגיע כשהכרוז זוכה בלקיחה אחת ב-K. היריבים קיבלו 400 נקודות.

התוצאה הזו הייתה שווה 38%, משום שליריבים יש סלאם של 6.

נדמה לי שמערב צריך להכפיל עם 19 נקודות ורביעייה יפה בסדרת ה- שבה יש לו קרוב לווודאי שתי לקיחות וסיכוי לא רע לקחת לזכות גם ב-A וב-AK. במקרה זה ימצאו מזרח-מערב את ההתאמה הכפולה בסדרת ה-. ובסדרת ה-. 

כך למשל, בחוזה מוכפל של 4 יפול הכרוז לכל היותר פעמיים (300 נקודות לצפון-דרום). ההגנה תזכה בשתי לקיחות ב-♥ ב-A♦ חיתוך של  וב-A.

מה הזכירה לי היד הזו?
היד הזו הזכירה לי יד מאליפות אירופה שבה נתקלתי בירחון ישן (פורסם הרבה לפני ששיחקתי ברידג'). גם ביד הזו היו הכרוז (דוד בירמן) ושותפו (שלמה זליגמן) קצרים בסדרה בה שיחקו.

להבדיל, בירמן לא טעה אלא הכריז הכרזת Psyc יצירתית. לאחר פתיחה של 2 Multi עם יד חלשה שבה שישייה ב- ו-void ב-, והכרזת של שותפו עליה מכריזים Pass or Correct. בירמן הכריז 2, במטרה למנוע מהיריבים למצוא את ההתאמה הכמעט ודאית בסדרת ה-.

ליריבים היה חוזה בר ביצוע של 6 אבל כל אחד מהם הניח, שליריב שישה קלפים בסדרה.  . 

3 תגובות:

 1. שתי הערות לגבי ההכרזה. דאבל של הפותח על 3 קלאב הוא לא מעניש, לגבי המשיב, זה מצב מיוחד שאפשר אולי לקבוע שדאבל הוא מעניש, אבל ללא סיכום ברור לא הייתי מסתכן והייתי מכריז פאס.
  לגבי הכרזת ה 3קאלב, היא לא צריכה להיות גסטם ביד רביעית אבל גם לא פרמפטיב. פרמפטיב נועד בבסיסו להפריע ליריבים בהכרזה וכמובן שזה לא קשור ליד רביעית ולכן הכזות שכאלה מראות איזשהו תחום של ידיים בנוניות.

  שרון גיא

  השבמחק
 2. שרון, תודה על תגובתך. לא כתבתי ש-Double של מערב הוא מעניש. אתה בוודאי צודק כשאתה כותב שאינו מעניש. הוא בהחלט מתאר יד חזקה (19 נקודות במקרה של מערב). אם אני יושב במזרח עם KJ ועוד 4 קלפים בקלאב בהחלט הייתי שוקל להפוך אותו למעניש. החלופה האחרת שלי היא להכריז 4 ספייד והשותף שלי יצטרך לברוח מהחוזה הנורא הזה. אני מסכים גם להערה השניה שלך. מי שמשחק נכון Balancing ימנע מהכרזת Preemptive במצב כזה

  השבמחק
 3. שרון, תודה על תגובתך. לא כתבתי ש-Double של מערב הוא מעניש. אתה בוודאי צודק כשאתה כותב שאינו מעניש. הוא בהחלט מתאר יד חזקה (19 נקודות במקרה של מערב). אם אני יושב במזרח עם KJ ועוד 4 קלפים בקלאב בהחלט הייתי שוקל להפוך אותו למעניש. החלופה האחרת שלי היא להכריז 4 ספייד והשותף שלי יצטרך לברוח מהחוזה הנורא הזה. אני מסכים גם להערה השניה שלך. מי שמשחק נכון Balancing ימנע מהכרזת Preemptive במצב כזה

  השבמחק

Featured post

יד השנה 2011: הלגמו במיטבו

 היד הבאה נבחרה בשנת 2011  כיד השנה  על ידי   The  International Bridge Press Association. זיא מחמוד כתב עליה, שהיא לא רק יד השנה, אלא ...