יום שלישי, 1 בספטמבר 2015

השותפה של קירקגור

סרן קירקגור. מקור התמונה: ויקיפדיהכבר עסקתי מעט בשותפות בברידג'. בעיקר עסקתי בשותפות בין שחקנים עם פערי רמה גדולים. פוסטים לדוגמה:
בפוסט: לשחק עם תלמידים ובפוסט: מדוע אני כותב על 46% בתחרות ארצית? עסקתי בשותפות בין מורה לתלמיד. 

באופן עקיף וחלקי נגעתי גם בשותפות בין אישה וגבר בפוסט: חלומות של סניורים - חלק 2: באיזו אליפות זה פחות בלתי אפשרי?

הפעם אעסוק בשותפות בין שחקן מבוגר לשחקן צעיר.

סרן קירקגור
קירקגור (1813-1855) היה פילוסוף דני אקסיסטנציאליסט. אל תחששו, איני הולך להסביר את משנתו הפילוסופית הסבוכה בפוסט העוסק בברידג'.

אתייחס רק לרעיון פרובוקטיבי שהעלה. קירקגור הציע שלכל גבר או אישה יהיו שתי מערכות נישואים. גבר צעיר יתחתן עם אישה מבוגרת וילמד מניסיונה על מערכת יחסית זוגית.

בגיל מבוגר הוא יתחתן שוב עם גברת צעירה. הפעם הוא יהיה זה שילמד אותה.

כפי שאתם וודאי יודעים, יש דימיון מסוים בין זוגיות בחיים לבין זוגיות בברידג'. בזוגיות טובה יש אמון בשותף, כבוד הדדי, התחשבות ויכולת להתמודד ביחד עם מצבים קשים.

בזוגיות רעה המצב הפוך.

שותפות בין שני צעירים
לכאורה זה המצב האידיאלי. יש להם "ראש" דומה. הם יכולים להתמודד בתחרויות המיועדות לצעירים והם יכולים להיות בעלי עניין משותף בנושאים אחרים. 

ניהול הזמן שלהם עשוי להתאים, למשל: אם שניהם תלמידי בית ספר ויש להם חופשות.

יש גם חסרונות. שניהם פחות מנוסים משחקנים אחרים ובהרבה מקרים חסר להם ידע. אין מדובר רק בידע במשחק הברידג' עצמו. מדובר גם בידע על הדברים שמסביב:

1. הכרת חוקי השיפוט

2. ניחוש מושכל של האופן בו פועלים שחקנים אחרים

3. כיצד להגיב להתנהגות חריגה של יריבים?

4. כיצד לקרוא את הרמזים שבהתנהגות שחקן יריב?

5. מתי לא להזדרז ולעשות Claim?  

6. אילו ספרי ברידג' מומלץ לקרוא.

הרשימה לעיל ודאי אינה רשימה ממצה. קוראים יכולים לחשוב על היבטים נוספים בהם יש משמעות לניסיון.

שותפות בין שחקן מבוגר ושחקן צעיר זוטר ממנו
כמו אצל קירקגור, ניסיון של שותף/פה מעשיר את הצעיר הלא מנוסה. שותפות כזו עשויה להעשיר ולקדם את הצעיר הן בידע בברידג' והן בהבנת ברידג'. היא גם עשויה לעזור לו לתקן שגיאות יסודיות ולהבין כיצד להגיב במצבים יוצאי דופן. היא גם עשויה במקרה הצורך לתרום לו ערכית וללמד אותו כיצד להתנהג וכיצד לקבל כישלונות ביד בודדת או בתחרות.

המבוגר הבכיר יותר הוא מנטור, המסייע לצעיר להתפתח.

אינני מדבר באופן תאורטי בלבד. כשהבן שלי ניר היה נער צעיר ושחקן ברידג' לא מנוסה, התנדב שחקן בכיר לשחק איתו בתחרויות. זה לא דומה בכלל למצב בו אני שיחקתי עם הבן שלי.
אני התחלתי לשחק ביחד עם הבן שלי ולכן לא הבאתי יותר ידע ויותר ניסיון ממה שהיה לו. 

חיים טמס (רב אמן כסף), שיחק כבר כמה עשרות שנים לפני כן וזכה להישגים מכובדים. לחיים ידע תאורטי עשיר, שנרכש גם במשחק אבל גם בקריאת הרבה ספרי ברידג'.

כשניר שיחק איתו הוא למד הרבה על ברידג' ועל מה שמסביב לברידג'. גם אני למדתי באופן עקיף, משום שקראתי חומר שחיים שלח לו, שמעתי מניר מה למד ממנו ואימצנו כמה קונבנציות שהוא משחק ושחקנים ברמה פחות גבוהה, אינם משחקים.

ניר לא היה הצעיר היחיד שחיים התנדב לשחק איתו ללא תשלום. גם כמה צעירים ירושלמים אחרים למדו ממנו לא מעט.

המודל הנכון: קירקגור רק באופן חלקי
לא הייתי ממליץ לשחקנים צעירים לשחק רק עם שחקן מבוגר מהם לאורך זמן. זה שונה מהזוגיות המתמשכת, עליה ממליץ קירקגור לבחור צעיר ואישה מבוגרת. 
חשוב שישחקו עם שותפים בני גילם במסגרות המתאימות לצעירים.

תקופה קצרה של משחק עם שחקן בכיר מהם ומנוסה מהם בהחלט תקדם אותם. 
זה לא עומד בסתירה למשחק עם פרטנר בן גילם. לפעמים אפשר לשחק בחלק מהתחרויות עם מנטור מבוגר ובאחרות עם שותף בן גילם. אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Featured post

יד השנה 2011: הלגמו במיטבו

 היד הבאה נבחרה בשנת 2011  כיד השנה  על ידי   The  International Bridge Press Association. זיא מחמוד כתב עליה, שהיא לא רק יד השנה, אלא ...