יום שבת, 6 בפברואר 2016

Negative DoubleNegative Double היא אחת מהקונבנציות שהוזכרו בפוסט: Back to Basics. היא קונבנציה בסיסית וחשובה, שבמובנים מסוימים מזכירה את Takeout Double.

 
להלן תרחיש אופייני ל Negative Double: צפון פותח 1. מזרח מכריז 1. דרום מכריז Double.

ה-Double של דרום הוא Negative Double.
דרום שולל התאמה ב-ומראה בדיוק ארבעה קלפים ב-. כשיש לדרום חמישה קלפים ב- הוא מכריז 1.
בדומה ל-Takeout Double, גם Negative Double אינו מעניש. גם כאן מבקשים להכריז סדרה אחרת. גם במקרה זה מחפשים התאמה של 4-4 בסדרת מייג'ור.

בשונה מ-Takeout Double, הכרזת Negative Double אינה מבטיחה לפחות פתיחה.
כשהשותף יכול להכריז סדרה אחרת בגובה 1, היא מבטיחה לפחות 7 נקודות ואינה שוללת יד חזקה.

כשהגובה המינימאלי בו יכול השותף להכריז הוא 2 היא מבטיחה לפחות 8 נקודות.
דוגמה: השותף פתח 1. היריב התערב בהכרזת 2Negative Double מראה ארבעה קלפים ב- ושולל שלושה קלפים ב-.

כשהפותח נאלץ להכריז בגובה 3 נדרשות להכרזה זו לפחות 9 נקודות.

האם Negative Double מבטיח לפחות ארבעה קלפים בכל אחת מהסדרות שלא הוכרזו?
זה תלוי מתי נשאלה שאלה זו. אם שאלתם את השאלה הזו לפני מספר שנים רב, התשובה הייתה חיובית. אם אתם שואלים את השאלה היום, התשובה כבר מופיעה בדוגמה בתחילת הפוסט:

אם רק אחת מהסדרות שלא הוכרזו היא סדרת מייג'ור, אז Negative Double מבטיח רביעייה בסדרה זו ואינו מבטיח רביעייה בסדרת המיינור שלא הוכרזה

כשהייתי שחקן מתחיל, שלא למד ברידג' בקורס מסודר, שמעתי שחקנים בתחרויות מספרים שהכריזו Negative Double. לא ידעתי מה זה. אינטואיטיבית חשבתי, שזה שלילת התאמה בסדרה שהכריז השותף.
עשיתי Googling ומצאתי...

מה מצאתי בחיפוש באינטרנט?
הפריט הראשון בחיפוש הציג החלטת שופט תחרות ביחס 
ל-Negative Double. היות שבדיון הייתה חשיבות לשולחן ההפרדה, אני מניח שמדובר על תחרות חשובה ברמה גבוהה.

בצד אחד של שולחן ההפרדה הוסברה הכרזת ה-Double באופן מלא. מעבר למחיצה הסתפק המסביר בשתי מילים: Negative Double.

מי שזה הוסבר לו באופן כל כך מקוצר, טען לאחר המשחק שנפגע, משום שהבין את המשמעות אחרת ממה שהתכוונו ולכן בחר בתכנית משחק שהביאה לתוצאה רעה.

החלטת השופט הייתה שהסטנדרט הוא ש Negative Double מבטיח רביעיות (לפחות) בשתי הסדרות שלא הוכרזו ולכן דחה את טענת המערער.

עד קורס שחקני התחרויות שלמדתי אצל אלדד גינוסר, התייחסתי ל-Negative Double כפי שהתיחסו אליו באותו דף אינטרנט, כלומר:  בברידג' הישן.
בקורס לא נלמדה קונבנציה זו כי ההנחה הייתה, שהמשתתפים יודעים את הבסיס, אבל אני שאלתי על Negative Double וקיבלתי את התשובה המודרנית, בתוספת הסבר שמה שקראתי באינטרנט, אכן היה מקובל בעבר.

עד שהקונבנציה הגיעה לשמה הנוכחי, היא עברה כמה גלגולים. כך למשל, הייתה תקופה שקראו לה Takeout Double ולא Negative Double.
לפני זה (בשנות ה-30) נקראה הקונבנציה Informatory double. 

על פי הויקיפדיה האנגלית, רק בשנת 1957 אומץ המושג המשמש היום על ידי אלוין רוט, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת סטנפורד ושותפו למשחק הברידג', Tobias Stone. סטון היה שחקן ברידג' וכתב ברידג' ניו-יורקי.

אגב, הקונבנציה כונתה גם ספוטניק, על שם לווין החלל הרוסי הראשון, ששוגר באותה שנה.

התרחיש הראשי השני של Negative Double
בתרחיש הראשי השני ההכרזה והאוברקול הם בסדרות מיינור, למשל: השותף פתח 1 והיריב התערב ב-1.
הכרזת Double היא Negative Double. ההכרזה מבטיחה ארבעה קלפים לפחות באחת מסדרות המייג'ור, אבל בשונה מבתרחיש הראשון, היא אינה שוללת יותר מארבעה קלפים בסדרת מייג'ור

המצבים הקלאסיים בהם נכריז Double מהתרחיש הזה הם מצבים בהם יש לנו 4-4 או 5-4 בסדרות המייג'ור.

תרחישים נוספים
ישנם תרחישים נוספים שבחרתי לא להיכנס אליהם בפוסט זה.
הערות טכניות


1. לא כולם יסכימו איתי שבתרחיש הראשון (אוברקול בסדרת מייג'ור) או בתרחיש דומה לו (פתיחה בסדרת מייג'ור ואוברקול בסדרת מיינור) הכרזת Negative Double שוללת יותר מארבעה קלפים בסדרת המייג'ור שלא הוכרזה. 
באחד מאתרי האינטרנט קראתי שבמשאל ביחס לשאלה זו נמצא כי שני שליש מהמומחים משחקים כפי שאני כותב.

2. כשיש חמישייה בסדרה טווח הנקודות של Negative Double עשוי להיותמוגבל לעד 11 נקודות.

3. עד איזה גובה Double הוא Negative ומאיזה גובה הוא מעניש? התשובה צריכה להיקבע על ידי כל זוג. ברוב המקרים שאני מכיר, התשובה היא: עד לגובה של 3 זה Negative Double.

4. אני יכול לזהות מצבים חריגים, בהם ביד חלשה נסתיר התאמה בסדרת מיינור ונכריז בכל זאת  Negative Double, משום שאם לא נעשה זאת לא תהיה לנו הזדמנות לחפש התאמה בסדרת מייג'ור.
  

5 תגובות:

 1. כדאי להוסיף גם את המצב שאם הכרזנו negativ dbl ואחר כך הכרזנו צבע זאת אומרת שלא היתה לנו הכרזה טבעית מבחינת נקודות והצבע המוכרז הוא לפחות חמישיה.....

  השבמחק
  תשובות
  1. שרה, תודה על תגובתך. זו שאלה ל הסכמה בין זוג. כפי שכתבתי בפוסט, נמצא כי כשני שליש מהמומחים לא חושבים כמוך. הם מכריזים את סדרת המייג'ור עם חמישה קלפים ו-7 נקודות או מכריזים Pass עם יד חלשה גם אם יש להם חמישה קלפים.

   מחק
  2. ב2016 לא ראיתי את תשובתך להערה שלי. הכוונה היא שאתה לא יכול להכריז בגובה 2 עם פחות מעשר נקודות ולכן נגטיב דבל ואז צסע זה חמישיה לפחות ללא 10 נק. כמו: 1דיימונד-1ספייד-דבל-פאס
   2משהו-פאס-2הארט - זה חמישיה ופחות מעשר נקודות
   ורוב המומים משחקים שאחרי מיינור יכולה להיות רביעיה בהארט אבל אחרי הארט חייבים חמישיה בספייד ונגטיב דבל הוא רביעיות בשני המייגורים

   מחק
 2. האם אפשר להכריז נגטיב דאבל לאחר דבאל סאת אומרת הדותף פתח בהרט המתנגד אמר דבאל האם השותף יכול לענות בנגטיב דבאל

  השבמחק
  תשובות
  1. תודה על תגובתך,
   כשהיריב הכפיל אי אפשר גם להכפיל. זו הכרזה לא חוקית בברידג'. ייתכן שאתה מתכוון ל-Redouble. ייתכן שאתה מתכווןלמשהו אחר. אם זה משהו אחר, אשמח אם תסביר. Redouble זו הכרזה המראה כוח. אצלי 10 נקודות לפחות יש כאלה שאצלם זה 9 נקודות לפחות.

   מחק

Featured post

יד השנה 2011: הלגמו במיטבו

 היד הבאה נבחרה בשנת 2011  כיד השנה  על ידי   The  International Bridge Press Association. זיא מחמוד כתב עליה, שהיא לא רק יד השנה, אלא ...