יום שלישי, 4 באוגוסט 2015

באיזה קלף להוביל אם לא מובילים בסדרת השליט?

 הובלה בהגנה היא אחד הנושאים הפחות פשוטים בברידג'. בהובלה נגד חוזה עם שליט צריך לבחור בין הובלה פסיבית בסדרת השליט לבין הובלה אקטיבית או פסיבית בסדרה אחרת. בפוסט זה אתייחס רק להובלות אחרי, שמחליטים להוביל בסדרה שאינה סדרת השליט. 


כללי ההובלה

כללי ההובלה, שאנחנו מכירים מהובלה נגד חוזה בשליט נשמרים. כך למשל, אם אתם מובילים בקלף שני מלמעלה (ללא תמונה) או מקלף רביעי מלמעלה (עם תמונה) אתם ממשיכים להוביל באותו דפוס.

משהו כן משתנה. בעוד בחוזה ללא שליט נוביל במקרים רבים ברביעי מלמעלה, סביר שבחוזה עם שליט נבחר להוביל בסדרה אחרת. 

הובלה בסדרת השותף
כאשר השותף התערב במהלך ההכרזה בהכרזת סדרה אחרת, הוא בדרך כלל מראה כוח בסדרה. במונחים מקצועיים ההכרזה הזו היא: Lead directing, כלומר: השותף מבקש הובלה אל הסדרה שלו.  

הובלה בקלף יחיד בסדרה

אם היריבים לא יוציאו את כל קלפי השליט שבידכם והשותף שלכם יזכה בלקיחה כלשהי, תזכו בלקיחה באמצעות חיתוך.

שני התסריטים הפשוטים ביותר בהם זוכים בלקיחה:
התסריט הראשון: לשותף שלכם יש A בסדרה בה הובלתם.
התסריט השני: לשותף שלכם יש A בסדרת השליט. התסריט השני מותנה בזה שיש לכם לפחות שני קלפים בסדרת השליט.

יש גם תסריטים נוספים בהם תספיקו לחתוך.

הובלה מראש רצף

אם השליט הוא  ולכם יש KQJ, אתם יכולים להוביל ב-K. בלא מעט מקרים תזכו בלקיחה או שתיים לפחות בסדרה.
זוהי הובלה בטוחה משום שלרוב אינה "מוכרת" לקיחה בסדרה.

הובלה בסדרה שלא הוכרזה על ידי היריבים

לפעמים לא מתקיים אף אחד מהמצבים לעיל. בסדרה שלא הוכרזה על ידי היריבים עשויה להיות סדרה, שלשותף שלכם יש בה כוח.
אל תשכחו שייתכן מצב בו אין לו קלפים גבוהים בסדרה ו/או אחד היריבים קצר בה.

כאשר היריבים הם שחקנים ברמה טובה והם משחקים בחוזה של סלאם או מנסים להגיע לחוזה של סלאם, כנראה שלכל אחד מהם יש לפחות שני קלפים בסדרה, ללא ה-A. אחרת בהסתברות גבוהה, היו מראים Control.

הובלה ב-A בסדרה ארוכה

יש לכם שבעה קלפים, כולל ה-A בסדרה, משהו כמו: A765432. אל תפסלו הובלה ב-A. ייתכן שלשותף שלכם קלף יחיד והוא יחתוך את הקלף הבא.
ייתכן שלשותף שלכם: Kx והוא יזכה בלקיחה הבאה.

אבל אל תשכחו, שיתכן שהקלף היחיד הוא בידי אחד מהיריבים או לשותף שלכם שלושה קלפים וה-K אצל אחד היריבים או אפילו לאחד היריבים יש Void בסדרה.

הובלה ברביעי מלמעלה בסדרה עם נכבד
ברוב המקרים תימנעו מהובלה כזו נגד חוזה עם שליט. מתחת ל-A או K לא תובילו. הסיכויים לפתח לקיחה ב-Q לפני שהיריבים יחתכו, הם נמוכים.  

הובלה משלושה קלפים עם נכבד

ברוב המקרים תימנעו מהובלה כזו נגד חוזה עם שליט. לרוב הנכבד לא יהיה A או K. כשם שלא נוביל מתחת ל-A או K עם ארבעה קלפים, לא נעשה זאת גם עם שלושה קלפים. אם נחליט להוביל מתחת ל-Q נוביל בקלף הנמוך בסדרה. הובלה בקלף נמוך, למשל: 2 או 3 או 4, עשויה לסמן לשותף שיש לכם תמונה (זה אינו נכון בכל המקרים. כך למשל, הובלה ב-3 יכולה להיות גם משני קלפים קטנים: 32). 

הובלה משלושה קלפים ללא נכבד

נאמץ את הכלל של שני מלמעלה ונוביל בקלף האמצעי.

לסיכום

הפוסט רחוק מלמצות את הנושא. הוא מציג כמה חלופות סבירות להובלה. לפעמים אתם צריכים לבחור בין שתי חלופות סבירות (למשל: יש לכם קלף יחיד בסדרה אחת וגם רצף בסדרה אחרת). לפעמים יש לכם יותר משתי חלופות כאלה ולפעמים אין לכם אף חלופה מהחלופות שהוצגו (המונח "אף אחת" אינו מתייחס להובלה מארבעה קלפים עם נכבד או שלושה קלפים עם "נכבד).

שלוש ההובלות הראשונות שהוזכרו (סדרת השותף, ראש רצף, קלף יחיד) יהיו לרוב טובות יותר מהחלופות האחרות.

טיפ אישי

כשהרצף שלכם הוא שני קלפים KQ או QJ, אני ממליץ לא להוביל בו. הניסיון שלי הראה שלרוב אני מקבל תוצאות טובות יותר משחקנים שמובילים מראש רצף כזה.

במקרה קונקרטי, שותפתי ואני, היינו אחד מהזוגות היחידים בתחרות רבת משתתפים בפסטיבל הברידג' בתל-אביב, שהפילו חוזה של 2.
היריב שלי, אחד מהשחקנים הטובים ביותר בארץ, פתח 1NT, שותפתו עשתה טרנספר ל-.

כמעט כל השחקנים שישבו במקום שלי הובילו ב-K. החזקנו גם ב-Q. ובקלף נוסף בסדרת ה-.

לאחר הובלה ב-K הכרוז זכה ב-A, משך שליטים ושיחק קלף קטן לכיוון ה-Jxx בדומם. 
ההגנה זכתה רק בלקיחה אחת ב-.

כשלא משחקים את ה-K ולכרוז יש כניסות לדומם ואת ה-T, במקרים רבים הוא ימשוך שליטים ואז יבצע עקיפה, שתיכשל.

עם לפחות שלושה קלפים בידו, שחקן טוב יבצע עקיפה נוספת. לפי עיקרון הבחירה המוגבלת (The Principle of Restricted Choice), ההסתברות שהשחקן שלא החזיק ב-Q§ ,שזכתה בעקיפה הקודמת, מחזיק ב-K§ היא בערך שני שליש והעקיפה השנייה תצליח ברוב המקרים. לרוע מזלו במקרה זה ובמקרים דומים לו היא נכשלת.

הערת שוליים
בפוסט לא התייחסתי למצבים בהם יש לשחקן יותר מתמונה אחת בסדרה ללא רצף. דוגמאותלמצבים כאלה: KJTx, AQJ. 

הסיבה שלא התייחסתי אליהם היא משום שהם מצבים מורכבים יותר ובפוסט זה עסקתי רק בעקרונות במצבים פשוטים יותר. זה אינו נכון לפסקה "טיפ אישי" המציגה נושא לא פשוט.

2 תגובות:

 1. לצערי הפעם אני לא מסכים עם חלק גדול מהפוסט שלך. כאמור הנושא הוא מורכב, אבל בקצרה, לפני ההובלה צריך לבחון האם זה מצב להובלה אקטיבית או פאסיבית. הובלה פאסיבית מטרתה לא למכור שום דבר, וזה בעצם מה שאתה תארת פה, לא להוביל מתחת לתמונה, אפילו להזהר מהובלה מרצץ חלקי כמו KQXX.
  לעומת זאת כאשר אנו מנתחים שיש צורך בהובלה אקטיבית, אנחנו בהחלט נוביל מתחת לתמונות, ובטח מתוך רצף. נוביל גם מתחת לKJX וכדומה.

  שרון גיא

  השבמחק
 2. שרון, תודה על תגובתך. רוב ההובלות שתיארתי הן אקטיביות (K מתוך KQJ, קלף יחיד בסדרה, A מתוך 7 קלפים כשיתר השישה קטנים וכו'), אבל יש מן הצדק בדבריך שחלק מההובלות שתיארתי אינן אקטיביות, לפיכך שיניתי קצת את הכותרת ואת הניסוח ואני מתייחס להובלה שלא בסדרת השליט במקום המונח הובלה אקטיבית. לגבי ההערות האחרות שלך, חשוב לזכור מי קהל היעד של הפוסט. הפוסט אינו מיועד לשחקנים ברמתך. הוא מסומן בצהוב ובירוק, כלומר: מיועד לתלמידים ולשחקנים ברמה טובה פחות. מה שפשוט לך מסובך להם. בחרתי לתאר את המצבים הפשוטים והקלים להבנה. אתה צודק שלפעמים נוביל ב-J מתוך KJTx. יש כאלה שמשחקים Journalist ויובילו דווקא
  ב-T. את הקוראים שלהם זה מיועד זה רק יבלבל. עבורם אני יכול לכתוב פוסט נוסף העוסק במקרה היוצא מהכלל בו אפשר להוביל מתחת ל-K כשיש לך גם JT. לא שזה תמיד טוב להוביל כך. במקרים רבים עדיף בכלל להוביל בסדרה אחרת.

  השבמחק

Featured post

יד השנה 2011: הלגמו במיטבו

 היד הבאה נבחרה בשנת 2011  כיד השנה  על ידי   The  International Bridge Press Association. זיא מחמוד כתב עליה, שהיא לא רק יד השנה, אלא ...